Ukrainian (UA)Russian (CIS)English (United Kingdom)

Голова УЗЦЗ виступив на конференції «Україна: шлях розвитку, права людини та демократія. Форум дружби та екуменізму» в Португалії

Печать

24 листопада 2017 року, в. о Екзарха Європи, голова Управління зовнішніх церковних зв'язків, архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, перебуваючи з благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета в Португалії взяв участь в конференції «Україна: шлях розвитку, права людини та демократія. Форум дружби та екуменізму».

В науковому заході, який проходив у місті Порту, владику супроводжував заступник голови УЗЦЗ архімандрит Кіріон (Інасарідзе), настоятель парафії на честь святого архистратига Божого Михаїла м. Авейро протоієрей Василь Бундзяк та настоятель парафії на честь Різдва Іоана Предтечі м. Віла Реал ієрей Сергій Ковальчук.

В першій частині, присвяченій ролі ЄС у розвитку демократичних процесів в Україні, виступили Посол України в Португалії Інна Огнівець, начальник Управління з питань закордонного українства та гуманітарного співробітництва МЗС України Лариса Дір, Директор Департаменту з питань двостронніх відносин з країнами Європи МЗС Португалії Антоніу Сабіду Кошта та Жорж Тавареш де Сілва, доцент Інтернаціонального університету до Міньо.

В другій частині, присвяченій інтеграції українців в Португалії, виступив архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон.

Найперше владика передав присутнім вітання та благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, та наголосив, що Український народ протягом багатьох століть боровся за свою Незалежність: «Багато наших батьків, дідів та прадідів жертвували своїм життям заради того, щоб ми, та всі подальші покоління мали можливість жити у вільній Державі.

У 1991 році, без збройного конфлікту, без насилля та пролиття крові, Господь дарував нам вільну країну. Проте, у 2014 році, уперше в новітній історії, наш народ окропив її своєю кров’ю... Спочатку Небесна Сотня, а потім воїни та патріоти стали виборювати свою Незалежність».

Також архієрей відзначив, що разом із боротьбою за незалежність своєї Вітчизни, Український народ виборював право мати в себе єдину Помісну Українську Православну Церкву: «І це справедливо, оскільки усі держави, які свого часу добилися незалежності, ставили питання про створення незалежної Церкви. Прикладом для нас є Болгарія, Греція, Румунія, Сербія, Польща.

Ось чому, коли у серпні 1991 року була проголошена незалежна Українська держава, у листопаді того ж року відбувся Помісний Собор Української Православної Церкви Московського Патріархату, який проголосив, що у зв’язку з тим, що Україна стала незалежною державою, Українська Православна Церква повинна стати автокефальною. Рішення було прийнято одностайно і воно відповідало духу часу і результатам всенародного референдуму, який 92% голосів підтвердив рішення Верховної Ради України.

Проте, хоч Радянська імперія розпалася мирно, Московська Патріархія, яка завжди служила та продовжує служити імперським інтересам Росії, виступила проти української автокефалії. Саме тому у 1992 році, в Харкові, за допомогою несвідомих українських єпископів вона вчинила розкол українського православ’я.

І з того часу однією із складових державотворення постало також питання про об’єднання українського православ’я і створення в Україні єдиної Помісної Православної Церкви, бо, як свідчить історія, українська державність і Помісна Церква взаємопов’язані. Імперські сили, які нищили українську Державу, разом руйнували і автокефальну Церкву. І навпаки, борці за самостійну Україну підтримували Помісну Церкву, бо держава без незалежної Церкви довго існувати не може.

З ласки Божої в нас сьогодні є справжня Помісна Українська Православна Церква, яка не підпорядковується ні Москві, ні Константинополю. Українська не тільки по назві, але й передовсім по своїй суті – з українською мовою богослужіння, з українським Священним Писанням, з перекладами українською мовою святоотцівської спадщини, з українською правдивою історією та, найголовніше, з духовенством, інтелігенцією та щирим українським народом, вихованим на патріотичних засадах любові до своєї землі та з великим прагненням творити своє спільне майбутнє, в основі якого стоїть та завжди буде стояти Євангельська заповідь любові до Бога та ближніх».

Разом з цим владика Іларіон вказав на важливості утворення українських громад за кордоном та подякував тим хто цьому сприяє: «Віра для українців – це їхній зв'язок з матір’ю, з батьком, з Батьківщиною. Тому церква для нашої діаспори стає справжнім духовним осередком та місцем культурних зборів. Тому я щиро дякую Католицькій Церкві в Португалії та Португальській державі за надання можливості українцям здійснювати Богослужіння і молитися своєю мовою, зберігати свої звичаї та традиції».

Наостанок в.о Екзарха Європи висловив співчуття і солідарність португальцям, які нещодавно пережили страшну трагедію – пожежу, в якій загинуло близько 100 людей, та запропонував хвилиною мовчання вшанувати їх пам'ять.

Також під час наукового заходу виступили: голова асоціації «Словесна піраміда» Мирослава Мартинюк, голова асоціації «Українсько-Португальський соціально-культурний центр» протоієрей Василь Бундзяк та представник католицької церкви, доцент Жорж Куння.За матеріалами Рівненської єпархії