Ukrainian (UA)Russian (CIS)English (United Kingdom)

Візит делегації ВРЦіРО до Страсбурга

Print

5-19 травня 2017 року за сприяння християнсько-демократичного Фонду Конрада Аденауера відбувся візит делегації Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій до Страсбурга та розташованих там європейських інституцій: Європарламенту, Ради Європи та Європейського суду з прав людини.

Українську Православну Церкву Київського Патріархату представляв Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, якого супроводжував архієпископ Чернігівський Євстратій, представник при Європейських інституціях.
До делегації також увійшли: Валерій Антонюк – президент ВСО ЄХБ, шейх Ахмед Тамім – голова ДУМУ, єпископ Віталій Скомаровський – генеральний секретар конференції єпископів РКЦ в Україні, протоієрей Олекса Петрів (УГКЦ), протоієрей Віталій Поліщук (УПЦ МП), пастор Анатолій Козачок (ЦХВЄУ – п’ятидесятників), рабин Геннадій Білорицький (ОІРОУ), Олександр Заєць (Інститут релігійної свободи) та перекладач пастор Юрій Кулакевич. Разом з делегацією в поїздці перебували пані Габріелє Бауманн – керівник представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні, пан Харді Острі - керівник представництва ФКА в Брюсселі та його помічник Олівер Морвінські, відповідальний за організацію візиту.
15 травня делегація через аеропорт Франкфурта-на-Майні прибула до міста Оффенбург (Німеччина) на правому березі Рейну, де розташувалася у готелі.
Ранком 16 травня делегація відбула до французького Страсбурга, розташованого неподалік, на лівому березі Рейну, де у приміщенні Європейського Парламенту відбулася перша робоча зустріч під час сніданку з депутатами ЄП від Європейської народної партіїÂ (близько десяти осіб) та співробітниками секретаріату, які відповідають за міжкультурний та релігійний діалог. Протягом понад години учасники зустрічі обмінялися думками про співпрацю, обговорили проблеми, які зараз турбують як Україну, так і європейську спільноту.
Після цього під час окремої зустрічі пан Харді ОстріÂ розповів учасникам делегації про стан та перспективи розвитку об’єднаної Європи, про складні політичні та суспільні процеси, які протягом останнього часу відбулися і продовжують відбуватися в Євросоюзі та окремих країнах-членах.
Далі делегація зустрілася з депутатом парламенту Ребеккою Хармс (фракція Зелених), яка очолює делегацію до Парламентської асамблеї Євронест (формат співпраці ЄП з країнами Східної Європи, в тому числі з Україною). На зустрічі були порушені питання протистояння російській агресії проти України, внутрішніх реформ, в тому числі боротьби з корупцією.
У Молитовній кімнаті Європарламенту учасники делегації по черзі, починаючи зі Святійшого Патріарха Філарета, піднесли своїÂ молитви за Україну.
Після обіду делегація долучилася до конференції «Мирний потенціал релігій», організованої Європейською народною партією.
Завершився перший робочий день теплою зустріччю і продуктивною дискусією з Постійним представником України при Раді Європи паном Дмитром Кулебою.
Наступного дня, 17 травня, зранку учасники поїздки мали можливість оглянути центральну частину старовинного Страсбурга, зокрема відвідали його знаменитий кафедральний собор.
Після обіду вони долучилися до спільного засідання комітету Парламентської асоціації Україна – ЄС, комітету із закордонних справ та неформальної депутатської групи друзів України, яку очолює депутат від Литви Петрас Ауштрявічус.
У своєму виступі на засіданні Патріарх Філарет наголосив на винятковій важливості події, яка в цей же час відбувалася в стінах Європарламенту – підписанні документів про скасування віз для поїздок громадян України в Європу. «Це дуже важливо для нас, бо коли українці на власні очі бачитимуть, як працює демократія, як розвивається європейське суспільство, як в цілому живе Європа, то отриманий досвід вони принесуть в Україну, щоби краще з цього досвіду – застосовувати, а помилок – уникати» – зазначив Предстоятель Київського Патріархату.
Також він зупинився у своєму виступі на ролі та значенні Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій у збереженні міжрелігійного, міжнаціонального та суспільного миру в Україні, розповів про спротив нашої держави російській агресії та закликав європейську спільноту продовжити і посилити санкції проти агресора, щоби зупинити його і примусити до припинення агресії.
Патріарх докладно зупинився на внутрішній боротьбі проти системи корупції в Україні, яку, за його словами, не можливо подолати зусиллями лише окремих інститутів чи осіб – чи то Президента, чи то правоохоронних органів, чи громадськості. «В Україні за роки незалежності була створена система корупції, яка проникає у всі сфери, в усі інституції, тому ми бачимо такий опір реформам. Корупціонери змінюють партії та гасла, але мають на меті одне – власне збагачення, а в той же час руйнують державу. Тому ми просимо Європу допомагати нам і надалі впроваджувати необхідні реформи, боротися з корупцією – бо це зло ми можемо зупинити лише спільними великими зусиллями» - сказав, зокрема, Святійший Владика.
У другій частині зустрічі до неї долучилися міністр закордонних справ України Павло Клімкін та заступник голови делегації Парламентської асоціації Україна – ЄС народний депутат Марія Іонова.
Останнім заходом другого робочого дня візиту стало відвідання Європейського суду з прав людини та зустріч з його співробітником та одним з юридичних радників Дмитром Третьяковим, який розповів про роботу суду та відповів на низку питань.
Ранком 18 травня члени делегації знову прибули до Європейського парламенту, де відбулася їхня зустріч з віце-президентом ЄП пані Майрід МакГіннесс, яка відповідає за діалог з релігійною спільнотою відповідно до ст. 17 Лісабонської угоди – одного з основоположних документів ЄС. Під час зустрічі учасники обмінялися думками з широкого кола питань. Зокрема ще раз прозвучала подяка Парламенту за рішення надати громадянам України можливість подорожувати до Європи без віз, було обговорене питання протистояння російській агресії, боротьби з корупцією в Україні та впровадження реформ. Члени делегації розповіли про роботу ВРЦіРО та підкреслили, що маючи різні думки та позиції в багатьох питаннях, вони співпрацюють разом задля блага релігійної спільноти, представниками якої вони є, і всього українського суспільства.
Окрема дискусія виникла навколо питання недискримінації і так званих одностатевих шлюбів. Висловлюючи позицію Ради, Патріарх Філарет зазначив, що конфесії виступають проти дискримінації у трудових чи інших суспільних відносинах, але не погоджуються з тим, що такою дискримінацією є критика одностатевих відносин чи їхньої пропаганди. Разом з тим він підкреслив, що зі спілкування у європейських інституціях ми знаємо, що питання встановлення так званих одностатевих шлюбів чи партнерств – це питання, яке вирішується виключно самими країнами. Пані МакГіннесс підтвердила, що це питання дійсно є суверенним правом кожної країни і не належить до спільної компетенції ЄС.
Під час робочого обіду в Раді Європи з пані Оксаною Пашенюк, яка є старшим радником Спеціального радника Генерального секретаря Ради Європи щодо України, відбувся обмін думками щодо широкого кола питань, пов’язаних з діяльністю Ради, участю в ній України, процесів у європейському суспільстві та інших.
Після обіду члени делегаціїÂ відвідали велику синагогу Страсбурга, де ознайомилися з історією та сучасним життям єврейської громади Ельзасу (центром якого і є це місто).
Робочі зустрічі завершилися спілкуванням з Метью Джонсоном, який є директором освітнього департаменту в Директораті демократії та громадянства Ради Європи. Він також є одним з відповідальних за діалог з релігійними організаціями в рамках міжкультурного діалогу Ради Європи. Учасники делегації розповіли про стан релігійної освіти в Україні, про викладання предметів духовно-морального спрямування в загальноосвітніх школах, про міжконфесійну співпрацю в цій галузі та відповіли на питання.
19 травня ранком члени делегації ВРЦіРО виїхали з Оффенбургу до аеропорту Франкфурта-на-Майні, а звідти вилетіли до Києва.
Нинішній візит став третім візитом ВРЦіРО до європейських інституцій (попередні відбулися у березні та жовтні 2013 р.), а також четвертим закордонним візитом, підготовленим Фондом Конрада Аденауера, якому всі учасники поїздки висловлюють глибоку вдячність за багатолітню плідну співпрацю та високий рівень організації події.

Фото зазначеної події можна побачити за цим посиланням: 

https://www.cerkva.info/posts/vizyt-delehatsii-vrtsiro-do-strasburha