Ukrainian (UA)Russian (CIS)English (United Kingdom)

Святійший Патріарх Філарет відвідав європейські інституції

Print

20-22 квітня 2015 р. відбувся візит Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета до Брюсселя (Бельгія). Предстоятеля супроводжували Патріарший намісник митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній та секретар Священного Синоду архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, представник Київського Патріархату при європейських інституціях.

В аеропорту Брюсселя делегацію Київського Патріархату зустріли представники Посольства України у Королівстві Бельгія та Місії України при Європейському Союзі.

У другій половині дня Патріарх Філарет зустрівся з президентом Світового конгресу українців паном Євгеном Чолієм, який у ці дні також перебував у Брюсселі з візитом.

Ввечері у головному офісі Європейської народної партії на честь Патріарха України від імені президента ЄНП відбулася офіційна вечеря. Європейська народна партія, яка об’єднує партії з християнсько-демократичною ідеологією, як, наприклад, Християнсько-демократичний союз на чолі з Ангелою Меркель у Німеччині, має найбільшу фракцію в Європейському Парламенті, до якої входить 219 депутатів. У найвищому керівництві ЄС партію представляють Президент Європейської Ради Дональд Туск та Президент Європейської Комісії (уряду) Жан-Клод Юнкер.

У вечері взяли участь віце-президент ЄНП Яцек Саріуш-Вольський, генеральний секретар Антоніо Лопес-Істуріз, голова делегації Європарламенту в Комітеті парламентської співпраці Україна-ЄС Андрєй Плєнковіч, депутати Європарламенту з різних країн, представники штаб-квартири ЄНП.

Під час вечері Патріарх Філарет вручив церковні нагороди за захист християнських і демократичних цінностей, підтримку України у її європейському шляху та співпрацю з Київським Патріархатом. Орденом святого рівноапостольного князя Володимира І ступеня була нагороджена Європейська народна партія. Орденом князя Володимира ІІ ступеня був нагороджений віце-президент ЄНП Яцек Саріуш-Вольський, а орденом ІІІ ступеня – Андрєй Плєнковіч.

Під час вечері у відвертій розмові обговорювалися питання захисту України від російської агресії, європейська інтеграція нашої країни, гуманітарна ситуація, стан міжконфесійних відносин.

21 квітня зранку в приміщенні Європейської Ради (органу керівництва ЄС, до якого входять глави держав-членів) відбулася зустріч з Високим представником з питань спільної зовнішньої та безпекової політики, Віце-президентом Європейської Комісії Федерікою Могеріні. В зустрічі брали участь члени делегації Київського Патріархату, а також Посол України при ЄС Костянтин Єлісєєв.

Під час зустрічі обговорювалися питання європейської інтеграції України, її безпеки, стан релігійної свободи на окупованих територіях України – в Криму та на частині Донбасу. Патріарх Філарет наголосив на тому, що більшим ворогом, ніж зовнішній агресор, є корупція, тому Церква Київського Патріархату бере активну участь у боротьбі з цим злом. Пані Могеріні повідомила Патріарху, що за тиждень у Києві відбудеться саміт Україна-ЄС, тому для неї є важливим знати думку духовного лідера мільйонів українців про ситуацію в нашій країні та перспективи подолання тих викликів які стоять перед Україною. Зустріч пройшла у конструктивній атмосфері.

Далі у приміщенні Європейської Комісії відбулася зустріч Патріарха Філарета з Комісаром ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Йоханнесом Ханом. На ній, окрім вищезазначених учасників, був присутній також президент Світового конгресу українців Євген Чолій.

Під час спілкування Святійший Патріарх особливо наголосив на підтримці Церквою прохання про впровадження безвізового режиму для подорожей українців до ЄС. «Ми переконані, що для проведення реформ, змін у суспільстві, українські студенти, бізнесмени та інші громадяни повинні бачити, як живе Європа, навчатися, а потім цей досвід використовувати в Україні» – зазначив Патріарх.

Наступною була зустріч з Президентом Європейської Ради Дональдом Туском. Зустріч відбувалася у форматі сам на сам і тривала довше, ніж було заплановано. Як і на всіх інших зустрічах вона завершилася спільним фотографуванням, Патріарх Філарет вручив президенту Туску подарунки – книги про Київський Патріархат, а також великодню писанку.

Далі у Європейському Парламенті Предстоятель Київського Патріархату взяв участь у спільному засіданні Комітету в закордонних справах та делегації Європарламенту в Комітеті парламентської співпраці Україна-ЄС. На засіданні також були присутні митрополит Епіфаній, архієпископ Євстратій, президент СКУ Є. Чолій, посол К. Єлісєєв. Відкриваючи засідання голова Комітету в закордонних справах Ельмар Брок відзначив, що є честю вітати в Європарламенті духовного лідера мільйонів українців та главу Церкви, яка надавала велику підтримку українському народу під час Революції Гідності.

Виступаючи перед депутатами та іншими учасниками засідання Святійший Владика окреслив широке коло питань, які стосуються України. Центральною темою його виступу був захист нашої держави від зовнішньої агресії. «Європа повинна допомогти Україні зупинити агресора на Донбасі, на початку його шляху. Бо якщо агресор не буде зупинений на початку, то він піде далі. І він не зупиниться в Україні. Ви знаєте, що Президент Росії Путін заявляв, що він може захопити не лише Київ, але і Таллінн, і Ригу, і Вільнюс, і Варшаву. Що це означає? Це означає, що якщо агресор не буде зупинений на початку, то буде розв’язана ІІІ Світова війна, бо Прибалтійські країни, Польща, Румунія є членами НАТО, і НАТО буде захищати їх від Росії. Тому, щоби не допустити ІІІ Світову війну, треба діяти зараз. Щоб не сталося як з Гітлером, якого не зупинили на початку, умиротворю вали, і він розв’язав Світову війну» – підкреслив Патріарх.

У своїх виступах депутати Європарламенту, зокрема Сандра Калнієте, Яцек Саріуш-Вольський, Анна Фотига та інші підкреслили солідарність з українським народом та поставили ряд питань, зокрема про ситуацію на Донбасі, гуманітарну допомогу, співпрацю між конфесіями та інші, на які Святійший Владика дав відповіді.

Після цього всі присутні були запрошені взяти участь у Молитві за Україну, яку в каплиці парламенту виголосив Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, а переклад англійською мовою – архієпископ Євстратій. «Ми повинні молитися Богу, щоби Він допоміг захистити Україну, подолати зло і неправду. Не треба забувати, що Євросоюз був заснований християнськими демократами, такими як Роберт Шуман і Конрад Аденауер, що Європа має християнське коріння, а віра має велике значення у подоланні випробувань» – сказав Патріарх, коментуючи подію.

Від імені Андрєя Плєнковіча в Парламенті був даний обід на честь Патріарха Філарета, в якому взяли участь депутати, а також посол К. Єлісєєв. Під час обіду Святійший Владика нагородив орденом св. кн. Володимира ІІ ступеня голову Комітету в закордонних справах Ельмара Брока, який багато років підтримує європейський шлях України. Також відбувся неформальний обмін думками з широкого кола питань, Предстоятель Київського Патріархату відповів на низку питань депутатів.

Після обіду в головному офісі Європейської народної партії відбула зустріч з її президентом Жозефом Долем. Відзначаючи особисті заслуги пана Доля Патріарх Філарет вручив йому орден св. кн. Володимира ІІ ступеня. Дякуючи за цю високу нагороду, а також за нагороду Європейській народній партії, президент Доль підкреслив важливість співробітництва політиків та громадських діячів, в тому числі церковних лідерів, в питанні європейської інтеграції України та інших важливих питаннях. «Ми вдячні Європейській народній партії, яка послідовно підтримує Україну, підтримує християнські та демократичні цінності, співпрацює з Київським Патріархатом» – зазначив Патріарх.

Потім у Європарламенті відбулася зустріч Патріарха і делегації Київського Патріархату із заступником голови парламентської групи ЄНП Сандрою Калнієте. Святійший Патріарх нагородив пані Калнієте орденом св. кн. Володимира ІІІ ступеня, відзначивши її особистий внесок у процес європейської інтеграції України. «Ми бачимо, що у Європі ті країни, які колись були під владою Москви, краще розуміють нинішнє положення України та нашу боротьбу з агресором. Тому ми особливо вдячні цим країнам, зокрема Латвії, яку Ви представляєте тут, за підтримку» – сказав Предстоятель УПЦ КП.

На запрошення президента Української спілки промисловців та підприємців Анатолія Кінаха Патріарх Філарет з делегацією відвідав урочисте відкриття представництва УСПП в Брюсселі, яке відбулося ввечері 21 квітня.

Насичений зустрічами та подіями день завершився вечерею, яку Посол України при ЄС Костянтин Єлісєєв та Посол України у Королівстві Бельгія Ігор Долгов дали на честь Патріарха Філарета і президента СКУ Є. Чолія.

22 квітня вранці на запрошення керівника групи ЄНП у Європарламенті Мартіна Вебера Патріарх Філарет з делегацією взяв участь у засіданні групи. Виступаючи перед понад двома сотнями депутатів з різних країн Європи, Патріарх Філарет торкнувся основних тем, які він порушував під час усіх зустрічей в Брюсселі – запобігання ІІІ Світовій війні шляхом зупинення російської агресії проти України, надання фінансової та гуманітарної допомоги з боку Європи, боротьби з корупцією, реформ в Україні, впровадження безвізового режиму з ЄС, тощо. «Те, про що ми говоримо, це не тільки політичні питання, це питання війни та миру – підкреслив Патріарх Філарет. – Ми не політики, а церковні діячі. Тому ми дивимося на ці питання не з політичної точки зору, а з моральної: захищаємо ми мир, чи ні, свідчимо ми правду, чи мовчимо? Наш обов’язок – говорити правду, захищати мир, зупиняти війну. Саме тому ми говоримо про всі ці речі». Після завершення депутати підтримали виступ Патріарха оплесками та аплодували йому стоячи.

На зустрічі з Президентом Європейського економічного і соціального комітету (ЕКОСОК) Анрі Малоссом йшлося про взаємодію інститутів громадянського суспільства України та Європи. ЕКОСОК є дорадчим органом ЄС, в якому представлені неурядові організації, профспілки та роботодавці. Пан Малосс є послідовним прихильником євроінтеграції України та першим з офіційних осіб ЄС, хто прибув на Майдан в Києві, щоби засвідчити підтримку Революції Гідності. Відзначаючи його заслуги Святійший Патріарх Філарет нагородив А. Малосса орденом св. кн. Володимира ІІІ ступеня.

Під час зустрічі з Президентом Європейського Парламенту Мартіном Шульцем йшлося про збільшення практичних кроків у справі європейської інтеграції України. Одним з таких кроків стане заплановане на найближчий час підписання угоди про співпрацю Європарламенту та Верховної Ради України. Спілкування глави Київського Патріархату та Президента Європейського Парламенту відбулося в конструктивному дусі. У зустрічі окрім членів делегації взяв участь Посол України при ЄС К. Єлісєєв.

На запрошення Віце-президента ЄНП Я. Саріуша-Вольського Патріарх і члени делегації провели робочий ланч, на якому обговорили подальші кроки співпраці. У зустрічі взяла участь також радник групи ЄНП у парламенті Богдана Депо. Відзначаючи допомогу пані Депо у налагодженні плідної співпраці Святійший Патріарх нагородив її медаллю «За жертовність і любов до України».

Після цього у залі імені Анни Політковської Європарламенту відбулася прес-конференція Патріарха «Православна Церква і Європейська Україна», під час якої він поділився з журналістами своїми думками щодо підсумків попередніх зустрічей та відповів на питання.

У будинку Європейської Комісії Святійший Владика зустрівся з Комісаром ЄС з питань гуманітарної допомоги та реагування на кризи Христосом Стіліанідісом. У зустрічі також взяв участь Президент СКУ Євген Чолій. Патріарх подякував Європейському Союзу за допомогу, яка вже надана, і зазначив, що на жаль потреба в ній залишається. «Наш народ виявив велику жертовність, допомагаючи і біженцям, і армії, і тим, хто залишається жити на Донбасі. Але у зв’язку з кризою можливості людей зменшуються, а потреби у допомозі зростають. Тому ми просимо ЄС розширити гуманітарну допомогу Україні» – сказав у розмові Предстоятель Київського Патріархату.

Останньою за програмою візиту відбулася зустріч делегації Київського Патріархату із заступником генерального секретаря НАТО Александром Вершбоу. Під час зустрічі йшлося про зупинення російської агресії в України та встановлення міцного і справедливого миру. Патріарх Філарет та пан Вершбоу обмінялися думками щодо цього та інших питань.

Вранці 22 квітня делегація УПЦ КП на чолі зі Святійшим Патріархом Філаретом відбула в аеропорт. Посол України при ЄС Костянтин Єлісєєв подякував Патріарху за візит, а Предстоятель Київського Патріархату – за допомогу в його проведенні. Після прощання церковна делегація відбула на Батьківщину.

Загалом за дві доби було проведено 20 зустрічей та інших заходів, в тому числі на найвищому рівні, які відбулися у конструктивному та дружньому дусі.

Церква.info
за матеріалами офіційного сайту Церква.info