Ukrainian (UA)Russian (CIS)English (United Kingdom)

Head of Administration

Print

DSC_0130Archbishop of Rivne and Ostroh Hilarion, head of Administration of External Church Relations of the Ukrainian Orthodox Church of Kyiv Patriarchate (secular name - Dmytriy Ivanovych Protsyk) was born in the village Zubrets of Buchach district of Ternopil region.

Father - Archpriest Ivan Protsyk - a priest of the village Novosilka of Buchach deanery, Ternopil-Buchach diocese. Mother - Maria Protsyk.

In 1987 he went to the first class of Zubretska secondary school. In 1997, after the date of final examinations at school, entered the second class of Kyiv Theological Seminary. After graduating from seminary in 2000 he entered the Kyiv Theological Academy. On May 24, 2004, he defended his thesis entitled: "Pastoral look at internal and external apostasy" and got his Degree of Theology.

While studying at the Academy, on October 26, 2000, he was tonsured at St. Michael's Monastery. The tonsure was performed by the Abbot - His Eminence Archbishop of Pereyaslav-Khmelnytsky Demetrios .
 
On November 5, 2000, at the Divine Liturgy in St.Volodymyr Cathedral in Kyiv,  he was consecrated to hierodeacon by Patriarch of Kyiv and all Rus-Ukraine Filaret. On February 5, 2001 he was appointed at the position of the Dean of St. Michael's Golden-Domed Monastery in Kyiv. On June 5, 2003, in St.Volodymyr Cathedral in Kyiv, by Patriarch of Kyiv and All Rus-Ukraine Filaret he was consecrated to hieromonk.

From the 1st of  September, 2004, he was appointed as a professor at the Kyiv Orthodox Theological Academy. On December 20, 2006 he was appointed as Secretary of the Patriarch of Kyiv and All Rus-Ukraine. On January 15, 2007, by the decree of Patriarch Filaret he was appointed as Superior of St. Feodosiy stavropigial Monastery in Kyiv.

On April 19, 2006, Patriarch of Kyiv and All Rus-Ukraine Filaret elevated him to the rank of Abbot. On February 4, 2007 he was elevated to the rank of Archimandrite.

On  January 25, 2008 he was appointed the Administrator of  Kyiv Patriarchate.

On  May 13, 2008 Kyiv Patriarchate Holy Synod elected him to be a Bishop of Chernigiv and Nizhyn. The Bishop ordination, headed by Patriarch of Kyiv and All Rus-Ukraine Filaret, was held on May 14, 2008 in St. Volodymyr Patriarchal Cathedral.

By the decision of the Holy Synod of the Orthodox Church of Kyiv Patriarchate on May 13, 2011 he was appointed as the Head of External Church Relations of the Ukrainian Orthodox Church of Kyiv Patriarchate.

By the decision of the Holy Synod of the Orthodox Church of Kyiv Patriarchate on January 23, 2012 he was elevated to the rank of Archbishop and appointed administrator of the diocese Rivne.